müşteri yorumları

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İnternet Alışverişleri Nereye Şikayet Edilir

İnternet Alışverişleri Nereye Şikayet Edilir

İnternet alışverişleri nereye şikayet edilir konusunda online alışveriş yapan insan sayısı arttıkça insanlar da bilinç kazanmaya başladılar. Tüketici hakları satın aldığımız her ürün için geçerlidir ve online alışveriş yaparken de yasal olarak haklarımız koruma altındadır.

İnternet alışveriş sitelerinden ürün satın aldığınızda ürün istediğiniz gibi çıkmazsa geri iade hakkınız olur ve tüketici hakem heyetine şikayet bildiriminde bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden şikayet bildirimi yapabileceğiniz gibi devlet tarafından oluşturulmuş şikayet hattını da arayabilirsiniz.

Şikayet hattına telefon etmek için telefonunuzdan 175’i tuşlamanız yeterlidir. Bu numaradan hem bilgi alabilir hem de şikayet başvurusu yapabilirsiniz. Müşteri hizmetleri size gereken bilgileri verir ve yönlendirme yapar. İnternet alışverişleri nereye şikayet edilir husus haklarınızı tam anlamıyla koruyabilmeniz için önemlidir.

Şikayet hattı aynı zamanda firma ihbar edebileceğiniz bir hattır. Eğer bir firmanın insan sağlığına zarar verebilecek şekilde ürün sattığına şahit olursanız bu telefon üzerinden ihbar edebilirsiniz.